[ חזרה לבלוג ]

shutterstock_188637647_600.600
ספר לחבר הוסף לפייסבוק הוסף ציוץ בטויטר

תזונה בהנקה

כמעט כל אמא אחרי לידה, מבקשת לחזור במהירות לגיזרה שלפני ההריון. אבל הפתעה.. 

עם ההנקה מגיעה תחושת רעב חזקה כמוה לא הרגשת מעולם.
תחושה זו קשורה בפרולקטין החיוני לייצור החלב. כדי באמת לשמור על משקל תקין ואף להוריד את משקל ההריון, חשוב לאכול מסודר, מאוזן ומזין.

מומלץ שלא להתחיל דיאטות לפני 6 שבועות מהלידה מהסיבה שהגוף עדיין אינו מאוזן הורמונאלית ופיזית, עדיין יש יציאת נוזלים רבים מהגוף ובאופן כללי הוא עדיין בתקופת התאוששות.

חשוב לאכול בזמן ההנקה לפחות כ-1500 קק"ל ליממה כשמומלץ לאכול אף מעט יותר.

תזונה מגוונת ועשירה בויטמינים, מינראלים וסיבים מבטיחה את בריאותך ובריאות תינוקך. כדאי לדעת, שהגוף שלנו מתוכנן להגן על התינוק. לכן, אם אינך אוכלת תזונה מגוונת או שהינך צימחונית ואינך נוטלת תוספים המותאמים לנשים מניקות החלב לא יפגע, רכיביו ילקחו ממאגרי גופך. לדוגמא, אמא שאינה אוכלת מספיק סידן, הסידן יישאב ממאגרי העצמות שלה לטובת ייצור החלב.

חשוב לשתות 2-3 ליטרים של מים ביממה, בשל אובדן הנוזלים המוגבר בהנקה. ובכל אופן, בהנקה יש תחושת צמא חזקה מאד המעודדת לשתות.

בהנקה, מומלץ להמנע מצריכת קפאין מכל סוג. ברחם, כשלא הרגשת את תנועות העובר, הומלץ לאכול שוקולד ואז לרוב יש תנועתיות. כשתינוק מקבל קפאין, הוא עלול להיות באי שקט, בוכה ומתקשה להרדם. ההמלצה למי שבכל זאת צורכת קפאין (למשל קפה, תה, קולה, שוקולד), היא לא לצרוך יותר מ-3 מנות קפאין ביממה, ולצרוך מיד לאחר ההנקה כך שעד שהקפאין יצא מזרם הדם, הוא יצא גם מהחלב עד להנקה הבאה.

גם מאלכוהול כדאי להמנע בהנקה. עם זאת, אם את שותה מדי פעם משקה אחד (למשל כוסית יין או כוס בירה 330 מ"ל), עשי זאת מיד לאחר ההנקה. עד שהוא יצא מזרם הדם, יצא מהחלב.

לגבי מאכלים שגורמים לגזים. לרוב, אין קשר בין הדברים. אך אם את מרגישה שהתינוק באי שקט. נסי להמנע כמה ימים מאותו המזון ולאחר מכן להשיבו לתפריט. אם שוב יש תגובות של אי שקט ובכי, הפחיתי מעט את צריכת אותו מזון.

אלרגיות לתינוק לחלב אם הן נדירות משום שחלב האם הוא המזון המותאם ביותר עבור תינוקך. אם התינוק מראה סימני רגישות ואלרגיה, יתכן והוא רגיש לרכיבים שהגיעו מתזונתך ולא לחלב אם עצמו. רק במקרים נדירים תינוקות אלרגיים לחלב פרה בתזונתך, ואז נראה תינוק סוער, באי שקט ומשלשל.

להגברת תפוקת החלב, חשוב להניק לפי דרישה ולא לפי זמנים ולהקפיד על חיבור נכון לשד.

רוב המאכלים שממליצים עליהם כמזונות מגברי חלב (למשל בירה שחורה, תה עם חלב ומוצרי חלב) אינם אלא "אגדה אורבנית". יש כן עדויות חיוביות ומחקרים לגבי חילבה ומורינגה.

תה נענע, שומר, מרווה וסירפד משתנים ולכן אינם מומלצים גם כן בהנקה.

לסיכום, מותר לאכול את רוב המאכלים, כולל סושי, קרפצ'יו, חריף ומוגז. להמנע או להפחית עד כמה שניתן צריכת קפאין, לשתות הרבה מים והכי חשוב, להנות מהתהיך כי הוא המטרה.


מזונות מומלצים

מזונות שכדאי להמנע

ירקות ופירות

אלכוהול

בשר, עוף ודגים

קפאין

קטניות

ממתקים

דגנים מלאים

תה: נענע, שומר, מרווה וסירפד

אגוזים

מזונות מעובדים


  עדיף לשמור את בחלב שנשאב במקרר. אם אין באפשרותך, הצטיידי בצידנית עם קרחומים לאחסון החלב. <לרכישה בחנות המקוונת>


התקשרו ל

עדי קורנגולד חיון

, מייסדת בייבי בית
  • אחות R.N, B.sc
  • יועצת הנקה מורשית
  • יועצת שינה בכירה
  • מוסמכת להדרכת עיסוי תינוקות ולהרגעה בשיטת חמשת ה-S.

עדי החלה דרכה בתחום הילדים וההורות כמנהלת תחנת טיפת חלב של שרותי בריאות כללית.
בהמשך דרכה עבדה כיועצת הנקה בבית החולים האוניברסיטאי, שיבא, תל השומר.
במקביל, עדי מרצה בקורסים 
בבתי הספר האוניברסיטאים לסיעוד באיכילוב ובשיבא ובמסגרות פרטיות, מדריכה במרכזי רפואת והתפתחות ילדים ומשמשת כיועצת חיצונית לחברות בין-לאומיות כמו AVENT ו-BEPANTEN.


לקביעת פגישה ולבירורים נוספים:

  טלפון: 054-7247414054-7247414      BabyBait.adi@gmail.com


layla 

יועצות ההנקה מבית בייבי בית עונות לשאלות


[ חזרה לבלוג ]

 

פטמות הכסף של סילוורט


ממליצים: