[ חזרה לבלוג ]

shutterstock_105524312_600.600
ספר לחבר הוסף לפייסבוק הוסף ציוץ בטויטר

ייעוץ הנקה: סימנים להנקה מוצלחת בימים הראשונים

סימנים להנקה מוצלחת בימים הראשונים:

ההנקה היא הדבר הטבעי והבריא ביותר עבור תינוקך, אך מביאה איתה המון שאלות ותהיות. למשל, "האם התינוק שלי אכל מספיק?", "האם יש לי מספיק חלב?", "איך אדע כמה הוא אכל?" ובכן, לא באמת צריך לדעת כמה התינוק אכל, בדיוק כמו שאיננו שוקלים את הצלחת שלנו.בנוסף, בהנקה, בערך בין הגילאים שבועיים ל-7 חודשים, קיבת התינוק אינה גדלה. איך זה ייתכן? הרי צרכי התינוק מאד משתנים! ובכן, תוכן חלב-האם בהנקה משתנה עם התינוק ומבטיח שהוא יקבל את כל הרכיבים התזונתיים וההגנתיים שלהם הוא זקוק. יחד עם זאת, כדי שנוכל להרגיש בטוח בהנקה, ישנם סימנים המבהירים לנו שהתינוק יונק טוב ומוזן היטב. חלק מהסימנים קשורים לתינוק עצמו וחלק מהסימנים קשורים לאמא. חשוב לדעת, שיש לפעמים תינוקות ואמהות שקצת יוצאים דופן ואינם עונים על כל הקריטריונים שנציג. זה לא בהכרח מעיד על בעיה, אבל זה בהכרח מעלה את הצורך בהתייעצות עם יועצת הנקה.

סימנים הקשורים בתינוק:

 1. חיתול עם צואה על כל יום חיים. לדוגמא, ביממה הראשונה לפחות חיתול אחד עם יציאה, ביממה השנייה 2 חיתולים והחל מהיממה ה-3 והלאה לפחות שלושה.
 2. 2 חיתולים רטובים עם שתן על כל יממה. לדוגמא, ביממה הראשונה לפחות 2 חיתולים רטובים משתן, ביממה השנייה 4 חיתולים והחל מהיממה ה-3 והלאה לפחות ששה.
 3. צבע הצואה משתנה משחור לחום ועד לירוק קוטג'-חרדלי. השינוי הדרגתי והוא מתחיל כ-48 שעות מהלידה. הצואה אמורה להצהיב לחלוטין 72-96 שעות מהלידה.
 4. ירידה במשקל צפויה בשלושת הימים הראשונים ועד כ-7%-10% מהמשקל בלידה. לאחר מכן נצפה לעליה במשקל. עד גיל שבועיים, התינוק צריך להגיע לפחות למשקל לידה.
 5. הנקה לפי דרישה. "הביטי בתינוק ולא בשעון".
 6. להימנע ממתן מוצצים, בקבוקים ופטמות סיליקון עד כמה שניתן ב-6 שבועות הראשונים. ההנקה מתבססת סביב גיל 4-6 שבועות ואז ניתן לשלב מוצצים, בקבוקים וכיוב' (בהאכלה בבקבוק, ההמלצה היא לתת חלב אם על פני תמ"ל).
 7. חיבור תקין של התינוק לשד נראה כך שהשפה העליונה בפיו של התינוק קרובה לפטמה, אך השפה התחתונה רחוקה ככל שניתן מהפטמה. זהו חיבור א-סימטרי המבטיח שהתינוק יקבל יותר חלב, בתנוחה אנטומית המתאימה יותר למבנהו ושומר על שלמות הפטמה בזמן ההנקה.

סימנים הקשורים באמא:

 1. באופן טבעי, בהריון, השד מייצר וגדל כבר משבוע 16. לכן, חשוב שתזהי את גדילת השד בהריון ותחושת רגישות ואפילו חוסר נוחות באיזור השד.
 2. לפני הנקה, השד מרגיש מלא, כבד ולחוץ. לאחר ההנקה, השד מרגיש קל, "מרוקן" ומלווה בתחושת קלילות וסיפוק.
 3. השד והפטמה אינם כואבים במהלך ההנקה או לאחר ההנקה.
 4. לאחר ההנקה, הפטמה יוצאת עגולה ויפה ולא בצורת פירמידה.
 5. לאחר ההנקה, הפטמה אינה פצועה, משופשפת ואין עליה סימני "פיצוץ" בעור.

שאלות נפוצות:
1.
איך אדע שהתינוק שלי מקבל מספיק חלב?
תשובה: אין צורך לדעת כמותית כמה התינוק מקבל בהנקה, שכן, חלב האם משתנה בהתאם לצרכי התינוק. בכדי לוודא שאכן ההנקה יעילה וטובה, וודאו לפי הסימנים הקשורים לאמא ואלה הקשורים לתינוק.

2. אני לא מרגישה את השד מתמלא מאד לפני ההנקה ולא מרגישה ממש מרוקן לאחר ההנקה. זה תקין?
תשובה: לעיתים, כשההנקה "קטנה" ולא איכותית אזי השד לא מתרוקן היטב ולכן לא מתמלא כמו שצריך. זה בהחלט יכול להעיד על בעיה בהנקה.

3. לאחר כל הנקה הפטמה שלי יוצאת ממש מעוכה, כואבת ואף פצועה. האם זה בגלל שהתינוק שלי חזק מאד או שמשהו לא תקין?
תשובה: פטמה לאחר הנקה שאינה עגולה ויפה, לרוב מעידה על חיבור שאינו תקין ועל כן התינוק אינו מקבל מספיק חלב בעבור העבודה הקשה שלו. בנוסף, זה מעיד על בעיה באספקה של חמצן לרקמת הפטמה ולפציעה שעתידה להגיע בגלל החיבור הבעייתי. במצב כזה, יש לתקן את החיבור של התינוק לשד בזמן ההנקה ואנו ממליצים על פטמות הכסף בין ההנקות לריפוי ולהקלה ברקמת הפטמות.

עדיף לשמור את בחלב שנשאב במקרר. אם אין באפשרותך, הצטיידי בצידנית עם קרחומים לאחסון החלב. <לרכישה בחנות המקוונת>


התקשרו ל

עדי קורנגולד חיון

, מייסדת בייבי בית
 • אחות R.N, B.sc
 • יועצת הנקה מורשית
 • יועצת שינה בכירה
 • מוסמכת להדרכת עיסוי תינוקות ולהרגעה בשיטת חמשת ה-S.

עדי החלה דרכה בתחום הילדים וההורות כמנהלת תחנת טיפת חלב של שרותי בריאות כללית.
בהמשך דרכה עבדה כיועצת הנקה בבית החולים האוניברסיטאי, שיבא, תל השומר.
במקביל, עדי מרצה בקורסים 
בבתי הספר האוניברסיטאים לסיעוד באיכילוב ובשיבא ובמסגרות פרטיות, מדריכה במרכזי רפואת והתפתחות ילדים ומשמשת כיועצת חיצונית לחברות בין-לאומיות כמו AVENT ו-BEPANTEN.


לקביעת פגישה ולבירורים נוספים:

  טלפון: 054-7247414054-7247414      BabyBait.adi@gmail.com


layla 

יועצות ההנקה מבית בייבי בית עונות לשאלות

 


[ חזרה לבלוג ]

 

פטמות הכסף של סילוורט


ממליצים: