ספר לחבר הוסף לפייסבוק הוסף ציוץ בטויטר
shutterstock_228668269_600.600

ייעוץ שינה לתינוקות


עד לפני 15-20 שנים, היה מקובל בכל העולם בחודשים הראשונים בחייו של תינוק לעטוף אותו. עם הפיכת החברה לחברה אינדיבידואליסטית, נולדו תיאוריות בעד חופש לתנועת התינוק.

כיום, יותר ויותר מחקרים אמפיריים סביב העולם מוכיחים כי העיטוף בריא ואף חיוני להתפתחות התינוק ולתחושת הבטחון שלו. בנוסף, נמצא כפתרון הבטוח ביותר לכיסוי התינוק תוך שמירה על כללי מניעת מוות בעריסה.

תיאוריות רבות, קוראות לשלושת החודשים הראשונים בחייו של התינוק "הטרימסטר הרביעי" ומתייחסות לפרק זמן זה כמעין המשך ישיר של ההריון. במקביל, רפלקס ה"מורו" של התינוקות מאד עירני ופעיל וגורם לבהלה רבה מכל צליל ורחש ומעיר בעצמו מהשינה.

אנו רוצים להרגיע את רפלקס המורו ולתת לתינוקות את התחושה המחבקת והאוהבת שהם כה זקוקים לה.

הדרך הטובה ביותר להרגיע תינוק, ולתת לו את תחושת ה"רחם" והחיבוק הנחוץ לקיומו, היא לעטוף אותו. מומלץ לעטוף ע"י שמיכת עיטוף ייעודית או "שק שינה" לתינוקות. יש להדק את השמיכה כשהידיים צמודות לגוף בתוך העיטוף.

שאלות נפוצות:
1. האם הצמדת הידיים לא פוגעת בהתפתחות הידיים וחגורת הכתפיים?
תשובה: התרוממות פלג גוף עליון וחיזוק חגורת הכתפיים חשוב עד מאד. אך יש לתרגלו בזמן עירות ולא בשינה. לכן, בכל פעם שהתינוק ער, הקפידו להשכיבו על הבטן, הניחו לידו צעצוע או שניים וקרבו את המרפקים שלו בכדי שילמד את התנוחה הנכונה של הרמת הראש וחיזוק הפלג הגוף העליון וחגורת הכתפיים.

2. האם העיטוף לא מרגיש חנוק ולא נעים לתינוק?
תשובה: ברחם, חופש התנועה של העובר מאד מוגבל. לכן, הם רגילים ואף אוהבים את המעטפת לגוף. לאחר הלידה, ובמשך החודשים הראשונים לחיים, התינוקות סובלים מחוסר תפיסה של גבולות הגוף, מחשש מהמרחב והפעל רפלקס "מורו" שנועד כדי לשמור עליהם אך בפועל מאד מעורר אותם ומקשה על ההרדמות. לכן,

3. האם זה לא מסוכן שהתינוק יתהפך באמצע הלילה והידיים שלו לא ייסייעו לו במיקום נכון ובסיבוב הראש?
תשובה: תינוקות שאינם מתהפכים, ישנים טוב מאד אך בצורה בטיחותית כשהם עטופים בשמיכת עיטוף או בשק שינה. בגיל 5-6 חודשים, כשהם מתחילים להתהפך, יהיו תינוקות שיעדיפו את הידיים משוחררות, ואז אפשר לעטוף אותם כשהידיים שלהם בחוץ. יחד עם זאת, לרוב, תינוקות שעטופים היטב, לא מתהפכים בשינה ולכן, עיטוף נשאר מאד בטיחותי גם לתינוקות מתהפכים בעירות.

4. התינוק ישן טוב יותר על הבטן. בעיטוף הוא צריך לשכב על הגב. זה לא יפריע לו לישון ויעיר אותו?
תשובה: תינוקות עטופים, חשים מאד בטוחים ומעורסלים. העיטוף הוא הדבר שהכי קוב לרחם, אחרי חיבוק ועירסול בידיים, ולכן מאפשר לתינוקות לשקוע בשינה טובה ומתוקה וכל זאת תוך כדי שמירה על כללי הבטיחות. בשכיבה על הבטן, התינוק ישן עמוק וטוב אך בסיכון גבוה יותר למוות בעריסה. העיטוף, בנוסף לתחושת החום והרוגע, מונע את רפלקס ה"מורו". הרפלקס הזה אמור לסייע לתינוקות ולהגן עליהם, אך פעמים רבות פשוט מעיר אותם משינה טובה.  כלומר, העיטוף מונע הפרעות שינה תוך כדי שמירה על בטיחותם ובטחונם.

5. האם העיטוף לא מרגיל אותם להרדם בעזרה ולא בכוחות עצמם, ויגרום לבעיות שינה לילדים בגיל מאוחר יותר?
תשובה: העיטוף משרה עליהם רוגע ונחמה ומאפשר להם ללמוד להרגע בכוחות עצמם. ככל שתקפידו לעטוף בגילאים הצעירים, כך לאט לאט התינוקות ידעו להרגע עצמאית. עד גיל שנה, תינוקות שהיו עטופים כבר לא זקוקים לעיטוף וכן נרגעים ונרדמים לבד.

 

>> להתייעצות עם יועצת שינה מבית בייבי-בית: ייעוץ שינה

לרכישה של שמיכת עיטוף או שק שינה לחצי/לחץ כאן

 

דוגמא לעיטוף ע"י שק שינה קייצי:

 

 


טלפון 054-7247414
BabyBait.adi@gmail.com
* שם:
* אימייל:
* טלפון:
Captcha