ספר לחבר הוסף לפייסבוק הוסף ציוץ בטויטר
12345

הכללים לשינה בטוחה ולהפחתת הסיכון למוות בעריסה

מוות בעריסה (SIDS - Sudden Infant Death Syndrome) הוא מוות פתאומי של תינוקות, ללא הסבר או גורם ברור. למרות שהתופעה נחקרת רבות, עדיין לא מצאו את הגורמים המדוייקים הגורמים לה. יחד עם זאת, מצאו שכן ישנם גורמים שמעלים את הסיכון להתרחשות המחלה. רוב מקרי ה- SIDS הללו קשורים בשינה עמוקה של התינוקות או בחוסר יכולתם להתנגד לבעיית חימצון ונשימה.

ריכזנו עבורכם את "עשרת הדיברות" לשינה בטוחה ונעימה תוך הפחתת הסיכון לאירועי מוות בעריסה:

1. השכיבו את התינוקות לישון אך ורק על הגב. לא על הצד ולא על הבטן. השכיבו כך לישון בכל שעות היממה. גם בטיול בחוץ, גם אצל המטפלת או במשפחתון, אצל סבא וסבתא או "לידינו". שינה על הבטן היא אמנם שינה טובה ורגועה עבור התינוקות אך נמצאה כמגבירה בכ-50% את הסיכון למקרי מוות בעריסה. שינה על הצד גם היא טובה ונעימה לתינוקות אך מסוכנת בשל הקלות להתהפך על הבטן. בגיל 6 חודשים בערך, עם התהפכות התינוק, הסיכון יורד ובכל מקרה, כבר אין לנו שליטה יותר על תנוחת השינה שלו מהרגע שבו הוא מתהפך בקלות.

אם אתם מעוניינים לחזק את חגורת הכתפיים וחוששים מרפיון שרירים, הקפידו להשכיב על הבטן ואף על הצד בזמן עירות התינוקות.

2. השתמשו במיטת תינוק עם תו תקן. העדיפו מזרן קשיח, נושם ונטול חומרים כימיים ומעכבי חומרי בעירה.

3. הקפידו שמיטת התינוק תהיה ריקה מחפצים. כלומר, פרט לסדין מתוח וסמיכה או סמיכת עיטוף, אין דבר במיטה. זהאומר שאין מגני ראש, דובים, כריות וכדומה.

4. הקפידו לשמור על אויר נקי וחדר מאוורר. דאגו לפתוח חלון ולאוור בכל יום מימות השנה. גם בקיץ החם וגם בחורף הקר. אויר נקי ומלא חמצן עוזר להתעוררות ונשימה קלים ויעילים יותר.

5. המנעו מעישון בזמן ההריון ולאחר הלידה. אם אחד מבני המשפחה מעשן, הקפידו שלא יעשן בבית ולא בקרבת התינוק. מיד לאחר העישון יש לשטוף ידיים, להחליף חולצה ולהסית שיער שכן נזקי העישון עוברים אל התינוק גם במגע.

6. השתדלו לשמור על טמפרטורת החדר בין 21-23 מעלות צלזסיוס. חימום יתר, גורם לנו לתחושת כבדות ואטיות ומגביר את הסיכון למוות בעריסה.

7. לינה משותפת עם התינוק באותו החדר אך בעריסה נפרדת ממיטת ההורים נמצא כיעיל למניעת אירועי מוות בעריסה. לעומת זאת, לינה משותפת עם הילדים באותה המיטה אינה מומלצת ונמצאה כמגבירה את הסיכון למוות בעריסה, זאת בעיקר בשל סכנת חנק מכריות, איברים וסנכרון נשימה בין אמא לתינוק.

8. מכשירי אזהרה למינהם נמצאו כלא יעילים ברבים ממקרי מוות בעריסה, וכן גורמים לירידה בתחושת האחריות ולכן אינם מומלצים לרכישה ולשימוש, אלא במקרים מיוחדים בהם קיבלתם הוראה רפואית.

9. השכיבו לישון עם מוצץ. המוצץ מרגיע ומכניס לשינה נעימה, אך יחד עם זאת, גורם לפעילות המציצה ועל כן שינה פחות עמוקה ויותר בטוחה. המוצץ נשאר בממוצע כ-20-30 דקות בפיו של התינוק ולאחר מכן נופל. אין צורך להחזירו בכל נפילה.

10. הניקו. ההנקה נמצאה כאחד מהגורמים המשפיעים ביותר על מניעת מקרי מוות בעריסה. מחקרים מראים שהדבר קשור להרכב חלב האם וגם למציצה עצמה. לכן, גם חלב שאוב ייתן יתרון בריאותי למניעת אירועי מוות בעריסה לתינוקות שאינם יונקים.

טלפון 054-7247414
BabyBait.adi@gmail.com
* שם:
* אימייל:
* טלפון:
Captcha